Strony

czwartek, 6 grudnia 2012

Proste pudełko bez kleju

Wiele prezentów jest tak fajnych, że można ich w ogóle nie pakować. Nie jestem zwolennikiem kolorowych papierów, celofanów itd. To zwykle jednorazowa przyjemność. Czasem jednak chcemy podarować komuś coś bardzo skromnego. Ładne opakowanie sprawia, że zwykły drobiazg, na przykład paczuszka migdałów :) awansuje do rangi superprezentu.

Z okazji Mikołaja mam dziś dla Was patencik - jak zrobić proste pudełko na prezent. 

Potrzeba do niego minimum narzędzi, które każdy ma w domu i kawałek sztywniejszego papieru (może być z recyklingu! zdjęcie z kalendarza, tekturka, cokolwiek). Prezentowane obok pudełko wykonane jest z kartki A4 i pomieści prezent wielkości kostki mydła albo pary skarpetek. Modyfikując wymiary „wykroju" możecie zrobić pudełko dowolnej wielkości. Użyłam kolorowego papieru o gramaturze 160g/m kw. Jeśli chcecie zrobić większe pudełko, to warto rozejrzeć się za sztywniejszym papierem (300 g).

Potrzebne będą (1):
- kartka sztywniejszego papieru o formacie A4,
- nożyczki,
- ołówek,
- linijka,
- 2 talerzyki, o średnicach około 16 i 20 cm,
- pomocnicza kartka papieru o formacie A6 (ćwiartka z A4).
 

Wyznaczamy linię przez środek kartki (2), tępą stroną nożyczek zaznaczamy ślad (3), uważając, by nie przeciąć papieru. Do linii przykładamy pomocniczą karteczkę (2), zaznaczamy rogi i wygniatamy nożyczkami 2 kolejne linie (w drukarstwie takie linie nazywają się bigami i uzyskuje się je przy pomocy profesjonalnych wykrojników). Przy pomocy mniejszego talerzyka rysujemy ołówkiem 4 łuki (4).


Używając większego talerzyka rysujemy ołówkiem 2 większe łuki, zaznaczyłam je na zielono (5). Teraz bierzemy mniejszy talerzyk i nożyczki - tu trochę trudniejsza część, robimy cztery zaokrąglone bigi (6). Wycinamy pudełko (7). Składamy (8).

Gotowe! Wystarczy przewiązać sznureczkiem. Jeśli chcecie, by było trwalej zamknięte, to można jeden bok podkleić małym kawałkiem dwustronnej taśmy. W środku można napisać życzenia, narysować rysunek, ogranicza Was tylko fantazja.

Macie jakieś swoje proste patenty na pakowanie prezentów?

5 komentarzy:

 1. Fajne takie pudełko i proste do wykonania.Wklejam dwa linki z kursami na opakowania
  http://kursy.karteczkowo.pl/opakowanie-na-czekolade
  http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-wykonac-pudelko-z-przegrodkami
  może się przyda.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Tofalario - lubię takie rzeczy robić sama - to jakiś wysiłek włożony ode mnie,dzięki któremu nawet zwykły prezent może być mniej zwykły :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że Wam się podoba. Jest naprawdę proste i można uruchomić całą linię produkcyjną takich pudełeczek. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś nasze praprababcie nosiły wszystko w chustce i ja uwielbiam praktyczną i piękną japońską sztukę pakowania w chustkę zwaną furoshiki zobaczcie np: http://modaija.pl/furoshiki-idealna-eko-torba/
  Podobno trwa właśnie Japonii dyskusja czy chustkę będąca opakowaniem przezentu pozostawiać obdarowanemu jako jego część czy nie...

  Babanka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Ze względu na intensywne ataki spamerskie komentarze tylko z kont Google. Przepraszam za utrudnienia.