Strony

niedziela, 1 kwietnia 2012

Eksperyment żywieniowy - inspiracja

Michael Pollan pisze na temat uproszczenia jadłospisu współczesnego człowieka w rozdziale „Od złożoności do prostoty”. Przyznaję, że to właśnie ten cytat był dla mnie inspiracją do podjęcia eksperymentu żywieniowego, o którym pisałam w poprzednim wpisie. Osiemdziesiąt tysięcy gatunków? Imponujące!

Co Wy na to?

„Obecnie te cztery rodzaje ziarna [kukurydza, soja, pszenica, ryż] pod różnymi postaciami dostarczają dwóch trzecich ogółu kalorii, jakie spożywają Amerykanie. Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że ludzkość, na przestrzeni swojej historii spożywała jakieś 80 tys. różnych jadalnych organizmów, z czego 3 tys. były w powszechnym użytku, oznacza to, że obecnie stosowany jadłospis jest radykalnym uproszczeniem w stosunku do tego z przeszłości. Czy nas, konsumentów, powinno to obchodzić? Powinno, dlatego że człowiek jest stworzeniem wszystkożernym, którego organizm potrzebuje około 150 różnych związków chemicznych i pierwiastków. Trudno uwierzyć, że ludzie dostarczają swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, stosując jadłospis składający się w większości z przetworzonej kukurydzy, soi, ryżu i pszenicy.”

Michael Pollan „W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców”, wyd. MiND Dariusz Syska, Pruszków 2008, cytat ze s. 144-145

3 komentarze:

 1. słuchaj, a soja to przypadkiem nie jest dość szkodliwe jedzenie / GMO?

  ja jeśli spożyje soje mam rewelacje pokarmowe

  OdpowiedzUsuń
 2. GMO są szkodliwe przede wszystkim z punktu widzenia środowiska (zwłaszcza jeśli takie organizmy w sposób niekontrolowany opuszczają tereny rolnicze i zaczynają się rozprzestrzeniać samopas), a w krajach słabiej rozwiniętych także bardzo negatywnie wpływa na zyski drobnych rolników (np. ziarno, którego po zbiorze nie da się wysiać, a rolnik musi kupić nową partię ziarna na zasiew w kolejnym roku). A co do soi, to proponuję czytać etykiety gotowych produktów. Lecytyna sojowa jest dodatkiem do prawie wszystkich musli, granoli, ciastek itd. I pewnie w innych produktach też (niekoniecznie zbożowych), chociaż akurat nie mam w domu nic takiego pod ręką, żeby to sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno nawet w Warszawie pszczelarze protestowali w sprawie GMO. Ponoc tez sa szkodliwe dla pszczol.
  Moj dziadek mial 2 pasieki pszczol i pamietam doskonale jak przezywal fakt iz do uli dostala sie warroza. Teraz pewnie w dobie GMO juz dawno bylby w grobie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Ze względu na intensywne ataki spamerskie komentarze tylko z kont Google. Przepraszam za utrudnienia.